Herb Polski

Okres adaptacji to czas, w którym dziecko i jego rodzice uczą się, jak radzić sobie w nowej sytuacji, jaką jest rozstanie. Dziecko poznaje nowych opiekunów i nowe miejsce, w którym już wkrótce będzie spędzało kilka godzin dziennie, gdy jego rodzice wrócą do swoich codziennych obowiązków. Warto zatem pamiętać, że zarówno maluchowi,  jak i rodzicowi, potrzebny jest czas na oswojenie się z tą nową sytuacją. Zwykle proces adaptacji zajmuje od kilku dni do kilku tygodni.

 

Jak wygląda adaptacja w naszym Przedszkolu?

  1. W trakcie adaptacji rodzic/opiekun może przebywać z dzieckiem na terenie placówki – w sali przedszkolnej, na korytarzu, w ogrodzie, towarzysząc dziecku w procesie poznawania nowego miejsca, nowych towarzyszy zabawy i nowych opiekunów-nauczycieli przedszkolnych. Uważamy, że obecność osoby, którą dziecko dobrze zna i czuje się z nią bezpiecznie (może to być jeden z rodziców, babcia, dziadek, niania) jest ważnym i bardzo potrzebnym elementem procesu adaptacji w nowym miejscu.
  2. Rodzic powinien uzgodnić z nauczycielem w grupie przebieg procesu adaptacji, w tym kto, w jakich godzinach, przez ile dni będzie towarzyszył dziecku w przedszkolu.
  3. Zadaniem rodziców jest stopniowe wycofywanie się z przedszkolnej aktywności dziecka, przy zachowaniu w okresie adaptacji dostępności dla malucha, jeśli zatęskni (czas ten można spędzić w sali lub na przedszkolnym korytarzu).
  4. Przed wyjściem z przedszkola, rodzic/opiekun powinien zawsze pożegnać się z dzieckiem. Wskazane jest także, aby poinformował, kiedy (o której godzinie) dziecko zostanie odebrane.
  5. Jeśli to możliwe, prosimy aby dziecko w pierwszych dniach/tygodniach pozostawało w przedszkolu nie dłużej niż 5 godzin.

 

Czego potrzebuje przedszkolak?

  • Kapcie – wsuwane lub zapisane na rzepy;
  • Kubek do picia wody – wielorazowego użytku, nietłukący się, odporny na wysoką temperaturę.
  • Materiałowy, ściągany sznurkiem worek na ubrania na zmianę.
  • Komplet ubrań na zmianę – szczególnie majtki, spodenki, skarpetki, bluzeczki.

Wszystkie rzeczy powinny być podpisane !

 

O czym warto pamiętać:

Pożegnanie: ważne, aby rodzic nie wyszedł z przedszkola niespodziewanie. Nagłe zniknięcie bez słowa może bardzo zaburzyć poczucie bezpieczeństwa dziecka. Sam moment rozstania powinien być krótki. Istotne jest, aby dziecko usłyszało od rodzica, że już wychodzi. Warto poinformować, kiedy maluch zostanie odebrany, np. po śniadaniu, po obiedzie.

Akceptacja uczuć dziecka: sytuacja rozstania z mamą/tatą nie jest łatwa dla dziecka, dlatego ważna jest, gdy dorośli akceptują i pozwalają wyrazić dziecku trudne emocje takie jak smutek czy obawa. Rodzic może nazwać uczucia dziecka, mówiąc np. „Widzę, że jesteś teraz smutny…” albo „Czuję, że jest Ci źle…”

Szukanie wsparcia w przypadku wystąpienia trudności. Sytuacja pozostawienia dziecka w przedszkolu nie jest też łatwa dla wielu rodziców. Jest naturalne, że rodzic może przeżywać obawę, jak poradzi sobie dziecko, być zmartwionym, widząc łzy swojej pociechy, czy też zniecierpliwionym, że proces adaptacji się przedłuża. Jeśli rodzic odczuwa niepokój lub bezradność, zachęcamy do rozmów z nauczycielami oraz przedszkolnym psychologiem – razem będzie nam łatwiej poradzić sobie z trudnościami.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym Ula Malko i Kacper Woźniak piszą o tym, co pomaga dziecku i jego rodzicom w procesie adaptacji:

Skip to content