Herb Polski

Okres adaptacji to czas, w którym dziecko i jego rodzice uczą się jak radzić sobie w nowej sytuacji, jaką jest rozstanie. Dziecko poznaje nowych opiekunów i nowe miejsce, w którym już wkrótce będzie spędzało kilka godzin dziennie, gdy jego rodzice wrócą do swoich codziennych obowiązków. Warto zatem pamiętać, że zarówno maluchowi  jak i rodzicowi potrzebny jest czas na oswojenie się z tą nową sytuacją.

Jak wygląda adaptacja w naszym Przedszkolu?

Pierwsze dni w przedszkolu dziecko spędza w towarzystwie rodzica. Jest to czas przeznaczony na nawiązanie bezpiecznego kontaktu malucha z nowymi opiekunami oraz poznanie potrzeb i przyzwyczajeń najmłodszych. Dziecko poznaje też inne dzieci oraz nową przestrzeń do zabawy. Rodzice zachęcani są do tego, aby stopniowo wycofywali się z przedszkolnej aktywności dziecka, będąc na uboczu w sali lub na przedszkolnym korytarzu. Czas pobytu dziecka w przedszkolu, bez rodzica, jest stopniowo wydłużany. Zwykle proces adaptacji zajmuje od kilku dni do kilku tygodni.

Czego potrzebuje przedszkolak?

  • Kapcie – wsuwane lub zapisane na rzepy;
  • Kubek do picia wody – wielorazowego użytku, nietłukący się, odporny na wysoką temperaturę.
  • Przybory do mycia zębów – pasta, szczotka, kubeczek.
  • Materiałowy, ściągany sznurkiem worek na ubrania na zmianę.
  • Komplet ubrań na zmianę – szczególnie majtki, spodenki, skarpetki, bluzeczki.

Wszystkie rzeczy powinny być podpisane !

 

O czym warto pamiętać:

Pożegnanie: ważne, aby rodzic nie wyszedł z przedszkola niespodziewanie. Nagłe zniknięcie bez słowa może bardzo zaburzyć poczucie bezpieczeństwa dziecka. Sam moment rozstania powinien być krótki. Istotne jest, aby dziecko usłyszało od rodzica, że już wychodzi. Warto poinformować, kiedy maluch zostanie odebrany, np. po śniadaniu, po obiedzie.

Akceptacja uczuć dziecka: sytuacja rozstania z mamą/tatą nie jest łatwa dla dziecka, dlatego ważna jest, gdy dorośli akceptują i pozwalają wyrazić dziecku trudne emocje takie jak smutek czy obawa. Rodzic może nazwać uczucia dziecka, mówiąc np. „Widzę, że jesteś teraz smutny…” albo „Czuję, że jest Ci źle…”

Szukanie wsparcia w przypadku wystąpienia trudności. Sytuacja pozostawienia dziecka w przedszkolu nie jest też łatwa dla wielu rodziców. Jest naturalne, że rodzic może przeżywać obawę, jak poradzi sobie dziecko, być zmartwionym, widząc łzy swojej pociechy, czy też zniecierpliwionym, że proces adaptacji się przedłuża. Jeśli rodzic odczuwa niepokój lub bezradność, zachęcamy do rozmów z nauczycielami oraz przedszkolnym psychologiem – razem będzie nam łatwiej poradzić sobie z trudnościami.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym Ula Malko i Kacper Woźniak piszą o tym, co pomaga dziecku i jego rodzicom w procesie adaptacji:

Skip to content