Produkty ekologiczne

W ostatnich dniach zajmowaliśmy się ekologią. Realizowaliśmy program edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

Okres przedszkolny jest ważnym etapem kształtowania się postaw prozdrowotnych. Celem programu było zwiększenie świadomosci i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych.

Dzieci aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Podczas zajęć poznały wiele produktów ekologicznych oraz znaczek EKO, który znajduje się na opakowaniu tych produktów.

Obejrzały film pt. ” Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, śledziły proces ich  powstawania. Następnie dowiedziały się co to jest PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA  i STYLU ŻYCIA.

Dzieci same układały piramidę uwzględniając co powinno dominować w naszym zdrowym trybie życia. Wymyślały różne aktywności sportowe, które można wykonać zarówno zimą , latem, wiosną czy jesienią.

W ramach projektu zasadziliśmy rzodkiewkę, marchewkę, szczypiorek, miętę.

Powoli zaczynają pojawiać się listki rzodkiewki, mięty i marchewki. Pamiętamy o podlewaniu naszych roślin. Tak dużo wyroslo rzodkiewki, że wspólnie z dziećmi pikowalismy  je do innych doniczek.

Na koniec dzieci robiły soki warzywno-owocowe. Choć było dużo pracy- obieranie, mycie, krojenie, wyciskanie udało się uzyskać pyszne soki. Niektóre smakowały bardziej inne mniej. Dzieci poznały różne smaki oraz warzywa – jarmuż, seler naciowy, szpinak itd. Bardzo były aktywne podczas wszystkich czynności, pomagały sobie nawzajem, czekały na swoją kolej, dzieliły się między sobą.